kolmapäev, 1. aprill 2009

MASKITEATER




27.märts on rahvusvaheline teatripäev. Seda päeva tähistatakse igal aastal meie koolis koolilava üritusega, mis sel aastal oli meie klassi korraldada. Mõtlesime, et oleks vahva teha teatrit kohapeal, ilma pikema ettevalmistuseta nii, et võimalikult paljud õpilased saaksid osaleda. Tuli idee teha maskiteatrit. III veerandi lõpul riputasime stendile kuulutuse eelreklaamiga ning IV veerandi algul viisime klassidesse ka teatripäeva kava. Klassidel polnud muud ettevalmistust, kui et igaüks pidi muretsema või siis ise valmistama endale maski. Maske sai valmistada ka inglise keele tundides.
Kõik kuuendikud tegutsesid usinalt, et päev kenasti õnnestuks – trükiti ja prinditi pileteid, vanasõnu, numbreid, sätiti saalis toole ridadesse, kleebiti toolidele numbrid, et oleks nagu päris teatris. Leppisime kokku, et meisterdame endale kõik mustad maskid, paljud poisid otsustasid kasutada siiski klassi kapist vanu gaasimaske (mis aga ei osutunudki lõppkokkuvõttes eriti mugavateks). Päeva juhtideks kutsusime endised Valtu õpilased õpetaja eelmisest klassist Sigrid Reede (Siimu õe) ja Kadri Kesküla, kes omal ajal koolis näitlemisega tegelesid ja on suured teatrihuvilised.
Reedel pärast 4. tundi vedasid poisid veel puuduvad tooliread saali ning algas „piletimüük“, iga õpilane sai endale küsida pileti soovi kohaselt, valida olid read 1-6 ning kohad 1-14. 5. tunni algul lasti publik saali, Robert ja Kevin kontrollisid uksel pileteid ja seda, et igaühel oleks mask. Teatripäev oli alanud. Päeva juhid alustasid enda ja žürii tutvustamisega. Žürisse kuulusid peale Sigridi ja Kadri ka õp Veera, õp Eneli ja külalisena meie endine õpetaja Pille. Seejärel lugesid nad ette piduliku teatripäeva läkituse, mis oli lühikokkuvõte rahvusvahelise teatripäeva läkitusest 2009, mille oli kirjutanud Brasiilia draamakirjanik ja lavastaja Augusto Boal. Seal olid muuhulgas sellised read: „Meie elu on teatraalne. Inimsuhted toimivad teatraalsel moel, isegi kui me seda endale ei tunnista. Ruumikasutus, kehakeel, sõnavalik, hääl, ideede ja kirgede kokkupõrge – kõike seda, mida me teeme laval, elame läbi ka oma elus. Me oleme kõik näitlejad.“
Nüüd loositi klassidele teemad, mille alusel lavastada oma maskiteatri etendus. Teemadeks oli vanasõnad ning need jagunesid loosi tahtel nii:
5.kl – Hallpead austa, kulupead kummarda.
6.kl – Rusikas on igaühel, mõistus ainult mõnel.
7.kl – Magaja kassi suhu hiir ei jookse.
8.kl - Mida üks ei suuda, seda üheksa suudavad.
9.kl – Teise silmas näeb pindu, oma silmas palki ei näe.
Seda, kuidas oma teemat näidendiks lavastada, said kõik näha näite varal, mille päeva juhid kohe kiirelt rollimänguks improviseerisid. Seejärel suundusid klassid koduklassidesse oma näidendeid lavastama. Need, kes näidendis osa ei saanud, jäid saali ning neile oli mõeldud viktoriin „Kas tunned Eesti näitlejaid?“. Õpetaja näitas Power Point slaididelt erinevate näitlejate pilte ja publik pidi kohe hüüdma, kes pildil on. Ega eriti ei teatud küll, kahjuks. Teatakse, et see on näiteks Anni lastesaatest „Saame kokku Tomi juures“, aga näitlejanna nime ei teata. Kuidagi teati ka kodumaiste seebikate tegelasi, tihti jäädi hätta perenimega. Kohe kindla peale tunti ära näiteks Jan Uuspõld, Marko Matvere, Evelin Pang, Ott Sepp, Sergo Vares, Rasmus Kaljujärv, Hele Kõre. Kõige tublimaks osutus Elina 8. klassist, meie Diana, Evelin ja Sander olid ka edukad. Igaüks, kes õige näitleja nimetas, sai meeleheaks kommi nimega „Maska“(tõlkes Mask). Kasu oli ehk ikka, sest saadi nii mõnigi Eesti näitleja nimi nüüd teada.
6. tunni algul alustati värskelt valminud näidendite vaatamist. Hästi toredad lood olid kõik. Kõige enam tundusid publikule meeldivat 5., 8. ja 9.klassi näidendid. Meie klassi tükis esinesid Liisi, Diana ja Tannar. Siis asus žürii otsustama, milline näidend kuulutada Koolilava rändkarika „Rändav mask“ vääriliseks, ühtlasi saab see näidend ka kutse suurele Külalavale. Samuti vaatles žürii hoolega ka maske, mida tänukirjaga ära märkida. See oli paras hetk, et viia läbi loosimine piletite vahel. Loosimisele tulid mõned vahvad maskid, veidi teatrikommi, kaks teatriteemalist raamatut, Eesti Draamateatri mängukava. Direktor oli fortuunaks. Meie klassist naeratas loosiõnn Siimule, kellele sattus väike loomamask (mis hiljem kahjuks vedeles katkisena klassis laual!). Lõpuks tahti teatavaks ka teatripäeva maskiteatri tulemused. Võitjaks osutus 8. kl näidend „Mida üks ei suuda, seda üheksa suudavad“. Kõik, kes soovivad seda etendust veel näha, saavad seda teha Külalava üritusel Valtu klubis. Veel kuulutati välja teatripäeva säravaimad näitlejad ning vahvaimad maskid. Nüüd tänas 6.klass külalisi, žüriid ja kogu kooliperet mõnusa osavõtu eest. Oli ju tore vaadata saalitäit vahvaid ja vaimukaid maske ning huvitav nautida teatritegemist. Hea tunne oli, kui direktor tänas 6.klassi õnnestunud teatripäeva ürituse eest. Õpetajana oli ka heameel kõigi meie, kuuendike üle, kes me saime hästi hakkama ja pakkusime koolile huvitava killukese teatrit. Aitäh. Soovisime klassidele head teatripäeva, ise sättisime saali korda ja lõpetasime päeva kordaläinud ürituse tähistamisega. Virsiku-apelsini nektar ja tänutäheks saadud šokolaadikommid läksid hästi peale.

6 kommentaari:

liisi ütles ...

suht lahedad maskid olid kõikidel

Sander ütles ...

Väga tore päev oli. Õpilastel olid vägevad maskid. Mulle meeldis kõige rohkem 8. kl näidend :D

Diana ütles ...

Mulle meeldis see päev.Ma olen õnnelik et kaseksas klass võitis minu arust oli nende näidend parim,kuid ma arvan et ka meie klassi näidend oli väga lahe ja me saime hästi hakkama.

Andreas ütles ...

mõndadel ol päris naljakas mask muidu...nalja sai ka nagu alati:D:D

vallo ütles ...

liiga naljakas et mõtetu olla.maskid olid normaalsed.

Unknown ütles ...

Mõnusalt palju nalja sai jama et poole pealt off pidi laskma.:P